I Komunia św.

UROCZYSTOŚĆ  I  KOMUNII  ŚWIĘTEJ
12 MAJA 2013 r.
o godz. 10.00

"Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy Królestwo Boże"
                                                         /Mk 10, 14/.

W roku 2013 do I Komunii Świętej przystąpi 25 dzieci z naszej parafii. W ramach przygotowań do pełnego uczestnictwa w Eucharystii  dzieci uczestniczą w :

• niedzielnej Mszy świętej,

• Nabożeństwie Różańcowym,

• w okresie Adwentu w Roratach,

• w okresie Wielkiego Postu w Nabożeństwie Drogi Krzyżowej

• Nabożeństwie Majowym

Dzieci uczestniczą w katechezach szkolnych, a ich rodzice biorą udział w spotkaniach prowa- dzonych przez ks. Proboszcza w każdą drugą niedzielę miesiąca po Mszy św. o  godz. 10.00

Ważne terminy:

• Poświęcenie różańca -  7 października 2012 r.

• Poświęcenie książeczki do nabożeństwa – 18 listopada 2012 r.

• Poświęcenie medalika – 9 grudnia 2012 r.

• Poświęcenie świec – 2 luty 2013 r.

"Co tak małe dzieci wiedzą, co rozumieją?"
Pan Jezus nie domaga się od nas wielkiej wiedzy, ale wiary i miłości.
Wiedza i rozumienie nie stanowią kwalifikacji moralnej, zwłaszcza w odniesieniu do dzieci.

Owszem, Kościół w swoim nauczaniu, przypomnianym i potwierdzonym przez św. Piusa X i Jana Pawła II, domaga się przed przyjęciem Komunii świętej koniecznego rozeznania, które niewątpliwie jest także aktem rozumu.

Wymaganie to jest jednak łatwe do spełnienia: dziecko ma odróżniać chleb powszedni od Chleba Eucharystycznego i z pobożnością właściwą swojemu wiekowi przyjąć Najświętszy Sakrament.

Spełnienie tego "rozumowego"wymagania jest możliwe przez każde, odpowiednio religijnie wychowywane dziecko.

Nie lekceważąc wiedzy teologicznej, można zapytać: kto z ogółu ludzi dorosłych wie i rozumie więcej nad stwierdzenie, że w Komunii świętej jest żywy Pan Jezus?